Czy Tradycja katolicka ma jeszcze jakieś znaczenie? – Książka Tradycja Katolicka Autorstwa Michała Krajskiego

Obecnie tradycja niekiedy postrzegana jest jedynie jako zwyczaj będący pozostałością po dawnych czasach, którego przestrzegamy wyłącznie z szacunku do naszych przodków. Polega on na przekazywaniu z pokolenia na pokolenie określonych obyczajów, wierzeń, poglądów czy nawet sposobów myślenia. Z kolei Pismo Święte potwierdza znaczenie Tradycji katolickiej jako normalnego sposobu przekazywania wiary. Ta katolicka Tradycja różni się od tych tradycji pisanych przez małe „t”, które nie są częścią Boskiego Objawienia. Co jeszcze powinniśmy o niej wiedzieć? Do czego ją porównać?

W książce Tradycja katolicka, wydanej nakładem Wydawnictwa 3DOM, Michał Krajski przedstawia pochodzenie, istotę i etapy rozwoju owej Tradycji. Od samego początku porównuje ją do rozłożystego cedru Libanu, który „zachwyca, daje cień i schronienie”. Autor niniejszej publikacji dzieli się swoimi przemyśleniami, starając się zaszczepić w Czytelniku miłość do Tradycji katolickiej i Pisma Świętego, która – jak sam pisze – „bierze się ostatecznie z miłości do Kościoła oraz jego głowy i Oblubieńca, tj. naszego Pana Jezusa Chrystusa”.

Michał Krajski w publikacji Tradycja katolicka pisze o Tradycji jako o czymś, co z daleka może wydawać się bezkształtne, nijakie, nieatrakcyjne. Wystarczy jednak spojrzeć na nią z pewnego oddalenia, z innej perspektywy, by dostrzec jej bogactwo, piękno i majestat. To bogactwo jest ogromne, jednak by je ujrzeć, niezbędne jest odrzucenie utartych schematów, przyzwyczajeń myślowych i uprzedzeń. Trzeba także okazać pokorę, uznać, że Tradycję katolicką możemy zrozumieć dopiero po wielu wysiłkach, uniżeniu i długotrwałej kontemplacji.

W Tradycji katolickiej Autor podkreśla, że celem działań ludzi kochających Tradycję nie jest walka z kimkolwiek, lecz walka o coś – „o realizację Bożej woli, o bogactwo Kościoła, o depozyt wiary”. Musimy pamiętać o tym, że nie ma na tym świecie nic cenniejszego niż wiara, która da nam życie wieczne. A to życie wieczne ofiarował nam sam Bóg. Dlatego też lekceważenie Tradycji katolickiej jest lekceważeniem wiary, a ostatecznie – Boga. Niestety w ostatnich dziesięcioleciach Tradycja postrzegana jest jako ludzki wymysł, coś archaicznego, mało ważnego. Została zepchnięta na margines. Jak z tym walczyć?

Nie możemy pozwolić na to, by ten stan się pogłębiał. Tradycja katolicka jest darem Bożym, który powinniśmy poznać w całej pełni i go pokochać, zachwycać się nim niczym rozłożystym cedrem na Libanie. Dzielmy się tym bogactwem, tą Tradycją z innymi.

Ta niezwykle wciągająca, angażująca Czytelnika i wzbudzająca refleksje pozycja jest już dostępna w Wydawnictwie 3DOM: Zamów Książkę

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł i pragniesz wspierać rozwój Nauk Katolickich przekaż nam swoją Jałmużnę.
Bóg Zapłać 🥰

Udostępnij

Czytaj więcej

0
Would love your thoughts, please comment.x

Zaczekaj

Odbierz Prezent

37 Odcinków nauk o spowiedzi