Małżeństwo czyli Sakrament Małżeństwa [wideo]

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Drodzy jeszcze narzeczeni, a już za chwilę małżonkowie, Paro Młoda, przyszliście do świątyni by zawrzeć Sakrament Małżeństwa. Jak sam Chrystus dzisiaj w Ewangelii stwierdził opuszczacie ojca i matkę swoją by złączyć się razem, by stanowić jedno i to co was tutaj przywiodło to jest (mam nadzieję) i myślę że jest Miłość bo cóż innego może związać małżonków jak nie Miłość? Właściwie nic innego nie powinno wiązać dwojga ludzi a przychodzicie po to żeby wam Pan Bóg Pobłogosławił i Połączył was waszą Miłość.

Święty Józef Sebastian Pelczar nasz Święty Polski Święty tak pięknie napisał o Małżonkach.

Jeżeli mąż i żona mają być w dobrej i trwałej harmonii konieczną jest rzeczą aby miłość prawdziwa i czysta prowadziła ich do ołtarza. Gdzie bowiem chwilowa namiętność, wyrachowanie, kaprys lub interesy jest spójnią związku małżeńskiego, tam o wzorowym pożyciu nie może być mowy.

Słuszne jest zatem by miłość połączyła wpierw serca, zanim kapłan powiąże ręce stułą.

I myślę że właśnie miłość połączyła wasze serca i dlatego zdecydowaliście się przyjść tutaj do świątyni by Wasze ręce za chwilę połączone, ja przewiążę stułą, a więc szatą kapłańską która oznacza władzę kapłańską by was połączyć trwale węzłem małżeńskim. Po to tu jesteście i jak zauważył Święty Józef, nic nie może innego was tutaj przywieźć jak miłość bo jeżeli coś innego was tutaj przywiodło to nie będzie to trwałe tylko Miłość Prawdziwa i Czysta jak mówi Święty Józef, Prawdziwa i Czysta Miłość, pozwoli Wam wieść życie w trwałej harmonii.

To słowo Harmonia w tym tekście świętego Józefa bardzo mi się spodobało, ono z języka łacińskiego oznacza Concordia po łacinie Concordia to jest harmonia. CON to jest “razem z” a “COR” serce, a więc harmonia oznacza współdziałanie serc. Harmonia. W muzyce też jest harmonia. Ten kto zna się na muzyce to wie. Na pewno Pan organista.

Harmonia jest to nauka która określa współgranie dźwięków tzw. akordów. W akordzie są minimum trzy dźwięki. I one muszą współgrać ze sobą żeby tworzyć piękną muzykę. I właśnie w tym słowie harmonia jest myślę zawarte to jak powinni żyć małżonkowie. Mają być innym dźwiękiem, bo kobieta i mężczyzna są różni, ale mają współgrać ze sobą by tworzyć harmonię, a więc dwie różne osoby łączą się by właśnie zagrać piękną harmonię. By to pięknie grało. Ale by tak było to żadne z was nie może być na pierwszym miejscu.

Nie może być tak że któryś dźwięk się będzie wybijał i zagłuszał inny. Skoro to nie wy macie być na pierwszym miejscu to kto ma być? Oczywiście Pan Bóg. Ten Który daje Miłość i Ten Który pozwoli by wasze życie było rzeczywiście piękną i wspaniałą harmonią. I tak pisze Święty Józef Sebastian Pelczar, zwracając się do małżonków. Małżonków winna ożywiać Święta Miłość, aby się kochali, nie dla przemijających wdzięków ciała ani dla szału zmysłowości lub kruchej sympatii serca ale dla spełnienia woli Bożej i według tejże woli miłość w Bogu jest prawdziwym szczęściem rodziny, miłość bez Boga jest pewną dla niej zgubą, a więc miłość ma być Święta ma pochodzić od Pana Boga. Bo wiecie dobrze że wdzięk zewnętrzny przemija.

Kiedyś to wszystko się skończy i jeżeli tylko dla zewnętrznego wdzięku, poślubicie się, to miłość wygaśnie. Ale jeżeli wasza miłość będzie święta pochodząca od Pana Boga i będziecie się chcieli nią obdarzyć wzajemnie to taka miłość przetrwa. I pisze dalej święty Józef: niestety zdarza się często zwłaszcza między młodymi małżonkami że mąż dla żony a żona dla męża stają się niejako bożyszczem. W ten czas: Mąż modli się do żony a żona do męża, do Boga zaś, ani jedno ani drugie. Co gorsza nieraz jedno dla przypodobać się drugiemu gotowy jest porzucić modlitwę, post, nabożeństwo, przystępowania do Świętych Sakramentów, a nawet wyrzec się wiary i zgubić własną duszę.

Jakże zatem powinni czuwać małżonkowie, aby miłość ich była zawsze Święta. Miłość zawsze święta tylko będzie taka jeżeli będziecie modlić się do Pana Boga będziecie korzystać z sakramentów nie będziecie stawiać siebie na pierwszym miejscu, a Pana Boga. Bo tak jak powiedziałem to co zewnętrzne kiedyś zmarnieje my wszyscy się starzejemy. Ale miłość piękna się nie powinna zmieniać ta która pochodzi od Pana Boga. Jeżeli taką miłością się obdarzycie to rzeczywiście będziecie tworzyć harmonię w małżeństwie.

I tego wam wszyscy życzymy.

Ten kto źle kocha czyli jest ta miłość zmysłowa tylko pożądliwa wtedy może i na początku ta miłość będzie gorąca ale ona później szybko wygaśnie i później może być tak że waszą miłość, która powinna być też w małżeństwie przerzucicie gdzie indziej.. Nawet można przerzucić ją, oczywiście jest to wtedy zła miłość, na Pana Boga.

Uciec od małżeństwa, zamknąć się w sobie ale nie jest to Miłość Prawdziwa. Miłość Prawdziwa płynie od Pana Boga i rozlewa się na drugą osobę.

I oby tak było w waszym życiu. Obyście kochali się Miłością Świętą. A wtedy stanie ci się oboje jednym ciałem.

A to co Bóg złączy dzisiaj, nikt nie będzie w stanie rozerwać i rozdzielić. I oby tak było w waszym życiu. Amen.

Subskrypcji nasz kanał aby otrzymywać powiadomienia z nowymi filmami.

Bóg zapłać za wasze wsparcie, to dzięki niemu Nauki Katolickie mogą się rozwijać.

Dołącz do naszej listy mailingowej, zapisz się tutaj 👉 ZAPISY

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł i pragniesz wspierać rozwój Nauk Katolickich przekaż nam swoją Jałmużnę.
Bóg Zapłać 🥰

Udostępnij

Czytaj więcej

0
Would love your thoughts, please comment.x

Zaczekaj

Odbierz Prezent

37 Odcinków nauk o spowiedzi